Opaľovanie a seniori – benefity vs. riziká. Aký krém na opaľovanie vybrať?

18.05.2022

Tentokrát si posvietime na to, ako vplýva slnečné žiarenie a opaľovanie na seniorov. 

O zdravom opaľovaní sa vedie osveta už niekoľko rokov. Pravidlá a zásady pobytu detí na slnku sme zhrnuli v článku na našom blogu nedávno. Tentokrát si posvietime na to, ako vplýva slnečné žiarenie a opaľovanie na seniorov. Prečítajte si o benefitoch, rizikách a odporúčaniach, ktoré by ste mali mať na zreteli, ak patríte k skôr narodeným. 

Koľko môžete v letných mesiacoch na slnku stráviť a aké krémy, oleje či kozmetiku na opaľovanie si vybrať?

Opaľovanie a pobyt na slnku má pre starších ľudí nepopierateľné výhody 

Vitamín D. Určite ste o ňom už počuli, najmä v súvislosti nedávnou pandémiou. Práve vitamín D totiž výrazne vplýva na našu imunitu a taktiež celú radu zdravotných obmedzení, ktoré prichádzajú s jeho nedostatkom, najmä u starších ľudí. Nie je však jedno, či hovoríme o prírodnom déčku alebo o tom, ktoré sa snažíme získať z rôznych výživových doplnkov. Vďaka prírodným zdrojom vitamínu D, ktorými sú napríklad tučnejšie ryby, vaječné žĺtky, mliečne výrobky a najmä slnečné žiarenie, môžete účinne predchádzať napríklad:

Problémy s kosťami? Opaľovanie ich udržiava vo forme

Dostatok vitamínu D, získaného zo slnečného žiarenia, predchádza rednutiu kostí. Práve osteoporóza je jedným z najčastejších ochorení, ktoré ľudia vekom nadobúdajú. Aby mali kosti dostatok vápnika, je potrebné zabezpečovať dostatok vitamínu D po celý život. Je totiž hlavným pomocníkom pri vstrebávaní sa vápnika do kostí. 

Porazte chrípku, covid a vírusy s dostatočnou imunitou 

Infekcie vírusových ciest tu vždy boli a budú. Seniori sa radia k rizikovým skupinám, ktoré sú kvôli oslabenej imunite náchylnejšie na infekty. S dostatkom vitamínu D však prichádza aj lepšia imunita a schopnosť organizmu brániť sa. Podľa zahraničnej štúdie najväčší prínos zo zvýšenej dávky vitamínu D v podobe lepšej imunity získali tí, ktorý ho mali nedostatok.

Opaľovanie môže predísť kardiovaskulárnym ochoreniam

Podľa inej štúdie, ktorá skúmala súvislosti medzi ochoreniami srdca a ciev a nízkou hladinou vitamínu D, existuje medzi nimi dokázateľná spojitosť. Dokonca aj stavy, ako je napríklad akútne zlyhanie srdca, ktoré taktiež patrí k častým príčinám úmrtí vo vyššom veku, súvisia s nedostatkom vitamínu D. 

Viac vitamínu D zvyšuje prevenciu pred Alzheimerom

Degeneratívne poruchy mozgu, Alzheimerova choroba či dokonca demencia často súvisia s nižšími kognitívnymi funkciami u starších ľudí, u ktorých absentuje dostatok vitamínu D. Vystavovanie slnečnému žiareniu či mierne opaľovanie môže výrazne napomôcť v prevencii aj pred týmito ochoreniami. 

Opaľovaním k lepšiemu spánku a dobrej nálade v každom veku

Okrem spomínaného vitamínu D má slnečné žiarenie na naše telo ešte niekoľko významných benefitov, ktoré sú prínosom tak pre seniorov, ako pre ľudí v každom veku. 

Hormón šťastia – serotonín vďaka dotyku slnka aj v pokročilom veku

Vedecká štúdia, zaoberajúca sa súvislosťou medzi opaľovaním a produkciou hormónu šťastia, zistila priame prepojenie. Pôsobenie slnečného žiarenia vplýva na ľudský mozog ako stimulant. Pri skúmaní určitého typu depresie bolo zistené, že počas zimných mesiacov, kedy je slnečných lúčov menej, produkcia serotonínu klesá. Dobrá nálada a pocit šťastia sa však obnovuje s príchodom teplejších mesiacov, kedy sa môžeme do sýtosti vystavovať blahodárnemu pôsobeniu slnečného žiarenia.

Dobrý spánok? Odpoveď znie aj tentokrát opaľovanie

Počuli ste už o cirkadiánnom rytme? Ide o biorytmus, ktorým sa riadi naše telo pri striedaní sa aktívnej fázy a fázy bdelosti počas dňa. Aby naše biologické hodiny fungovali tak, ako majú, a aby si telo počas neaktívnej fázy dňa oddýchlo, pomôže nám k tomu pobyt na slnku. Aj krátke opaľovanie môže teda za váš lepší spánok v noci, keďže je impulzom pre tvorbu melatonínu – hormónu spánku.

Riziká: Ako je to s rakovinou kože? Pomôže krém na opaľovanie?

Práve rakovina kože je jednou z najskolonovanejších chorôb, ktoré s opaľovaním súvisia. Patrí dokonca medzi najčastejšie diagnostikované typy rakoviny. Niet sa teda čomu čudovať, keď odborníci zdvíhajú prst v prípade nadmerného alebo nesprávneho opaľovania. Za všetkým totiž stojí škodlivé UV žiarenie, ktoré okrem spomínanej rakoviny spôsobuje aj ďalšie iné defekty kože, za aké sú považované napríklad vrásky, spálenie sa alebo nevzhľadné ochabnutia kože

Avšak tvrdenie, že opaľovanie zákonite nepriaznivo vplýva na potenciálny vznik rakoviny, nie je tak celkom pravdivé. Podľa dlhodobej štúdie Harvardskej univerzity je to práve vysoká hladina vitamínu D, ktorá až u jednej pätiny sledovanej vzorky eliminovala vznik iných rakovinových ochorení. Ako teda z toho vykorčuľovať?

Riešením pre seniorov je správny balans a krém na opaľovanie s dostatočným faktorom

Podobne, ako v prípade najmenších, aj bunky pokožky starších ľudí potrebujú extra ochranu. Vek totiž chtiac-nechtiac negatívne vplýva na hrúbku kože a taktiež jej prirodzenú dehydratáciu. Pokožka sa tak v pokročilejšom veku jednoduchšie poškodí. Správnou voľbou, ako sa pred slnkom ochrániť a pritom využiť maximum benefitov z opaľovania, sú krémy na opaľovanie s vysokým faktorom a extra hydratáciou. Pre kompletnú starostlivosť o citlivejšiu pokožku je na mieste siahnuť aj po krémoch po opaľovaní.  Práve tie dokážu dopriať bunkám potrebnú hydratáciu a zregenerovať pokožku po pobyte na slnku. Samozrejmosťou je adekvátna pokrývka hlavy, ktorá dokáže ochrániť telo pred nepríjemným úpalom. Ten hrozí aj keď sa pohybujete v tieni.

A ako je to s tým balansom? Koľko by mali starší ľudia stráviť na slnku, aby to nebolo škodlivé, no aby ich telo dokázalo vytvoriť dostatok prirodzeného vitamínu D? Odborníci radia v priemere 10 minút minimálne dva až trikrát do týždňa. Nemusí to byť teda zrovna opaľovanie, aby sme si dožičili dostatok zdravia a podporili imunitu aj v neskoršom veku. Stačí krátka prechádzka, starostlivosť o kvetinový záhon v predzáhradke alebo kávička na terase v dobrej spoločnosti, a naše telo získa cenné látky v boji proti nástrahám vo vyššom veku. Ak však patríte k tým, ktorí sa opaľujú radi, nezabudnite si zaobstarať výbavu na toto leto – krém alebo olej na opaľovanie, pokrývku hlavy a zopár kníh na spestrenie slnečného relaxu.