Návod: Ako vyrobiť šarkana, ktorý skutočne lieta

21.09.2023

Chcete, aby bol váš šarkan niečím zaujímavý, ale nemáte vhodné nápady? Skúste sa inšpirovať nasledovnými tipmi

Jedna z obľúbených činností, ktorú nám jeseň prináša, je púšťanie šarkanov. Ponuka šarkanov v obchodoch je naozaj pestrá a vyberať si môžete z rôznych veľkostí a tvarov. Čo tak si pre zmenu vyrobiť tento rok originálneho šarkana doma?

Kreativite sa pri výrobe šarkana medze nekladú a pri tejto činnosti môžete zažiť veľa zábavy. Vždy je však dobré mať približnú predstavu o tom, ako by mal šarkan vyzerať, aby ste si vedeli vopred pripraviť potrebné pomôcky na výrobu šarkana.

V nasledujúcom článku vám poradíme jednoduchý postup na jeho výrobu. Zhrnieme si aj niekoľko tipov, ako vyrobiť šarkana, ktorý bude za správnych poveternostných podmienok zaručene lietať.

Postup na výrobu šarkana krok za krokom 

Pri výrobe šarkana sa môžete nechať inšpirovať vašimi predstavami. Pre jeho správne zhotovenie je však potrebné dodržať určitý postup, podľa ktorého bude šarkan vyrobený. 

Základom pri výrobe šarkana je rám

Postup odštartujte zhotovením rámu šarkana. Je nosnou časťou, na ktorú neskôr pripojíte všetky ostatné časti. Preto musí byť pevný, no zároveň ľahký. Ideálne na zhotovenie rámu sú drevené špajdle, plastové alebo bambusové paličky. Využiť môžete aj drevené paličky, ktoré nájdete v prírode. Šarkan však s nimi nemusí mať také dobré letové schopnosti, keďže sú oproti vyššie spomenutým ťažšie. 

Ako spojiť kostru šarkana?

Budete potrebovať 2 paličky rôznej dĺžky, ktoré spojíte do tvaru kríža. Stred kratšej paličky by pritom mal pretínať tú dlhšiu približne v tretine jej dĺžky. Na ich spojenie odporúčame použiť kvalitné lepidlo alebo tavnú pištoľ. Dajte pozor, aby boli jednotlivé časti rámu pevne spojené, pretože práve ten drží vášho šarkana pokope.

Po zaschnutí lepidla je preto vhodné spoj previazať ešte špagátom. Ten následne ťahajte ku každému koncu drevenej paličky dookola rámu. Špagát je najlepšie zachytiť do vopred pripravených zárezov na koncoch paličiek, prípadne ho tam taktiež pripevniť tavnou pištoľou. Nakoniec ťahajte špagát do stredu a opäť ho dôkladne priviažte.

Telo šarkana vyrobte z ľahkého materiálu

Na telo šarkana odporúčame použiť ľahký materiál, aby vedel šarkan bez problémov vzlietnuť. Obľúbené sú napríklad nasledovné materiály:

 

  • klasický baliaci papier

  • igelitové vrece

  • ľahká nylonová látka

Materiál, ktorý chcete na telo šarkana použiť, si položte na rovnú podložku a dbajte na to, aby bol správne napnutý a vyrovnaný. Priložte naňho pripravenú konštrukciu a pomocou fixky ju obkreslite s nadmerkom aspoň 2 cm, ktorý bude potrebný k prehnutiu. Následne si vezmite ostré nožnice a nakreslený tvar vystrihnite. Konštrukciu opäť priložte na vystrihnutý kus a pomocou lepidla telo upevnite zahnutím cez okrajové špagáty o konštrukciu. 

Vyzdobte si šarkana podľa vašich predstáv

V tomto kroku sa blížime k najzaujímavejšej a najobľúbenejšej časti.  Výhodou výroby vlastného šarkana je to, že budete mať naozaj originálneho šarkana vytvoreného podľa vašich predstáv. Na pripravené telo môžete kresliť, lepiť a maľovať čo len chcete. 

Nezabúdajte aj na chvost vyrobený zväčša zo špagátu, ktorý priviažete do spodného rohu konštrukcie. Chvost šarkana býva často jeho najväčšou ozdobou. Okrem klasických rôznofarebných mašličiek z krepového papiera, prilepených v rozostupoch na špagát, ho môžete vytvoriť aj z viacerých dlhých častí igelitu. 

Dôležité sú pri výrobe šarkana aj lanká a rukoväť

Priviazanie závesu, ktorým budete šarkana ovládať a ťahať, je posledná dôležitá súčasť postupu pri výrobe šarkana. Vodiace lanká vyrobené zo špagátu je najlepšie priviazať vo všetkých štyroch rohoch šarkana. Z rohov špagáty ťahajte ku stredu, kde sa pretínajú paličky tvoriace konštrukciu šarkana. Asi 20 cm nad pretnutím ich zviažte dokopy. 

V tejto chvíli je vhodné použiť krúžok, napríklad karabinku, na ktorú pripnete vytvorené vodiace lanká, a zároveň aj špagát omotaný o rukoväť. K výrobe rukoväte vám postačí pevnejšia palička, o ktorú špagát najprv priviažete a potom ho obmotáte. Prípadne si zaobstarajte špeciálnu rukoväť určenú priamo na výrobu šarkanov.

Nápady na výrobu originálneho šarkana

Chcete, aby bol váš šarkan niečím zaujímavý, ale nemáte vhodné nápady? Skúste sa inšpirovať nasledovnými tipmi

  1. urobte zo šarkana smajlíka, 

  2. vytvorte ho vo farbách vlajky obľúbenej krajiny,

  3. nakreslite ho v podobe rozprávkovej postavičky,

  4. vytvorte šarkana z veľkých novinových stránok.

Zaručené tipy, ako vyrobiť naozaj lietajúceho šarkana 

  1. Jedným z tajomstiev, ako vyrobiť šarkana, ktorý bude pekne lietať, je nastavenie správneho pomeru dĺžky jednotlivých paličiek v stredovej konštrukcii. Tá kratšia (horizontálna) by mala byť približne o jednu tretinu kratšia, ako dlhšia palička.

  2. Chvost šarkana nie je iba ozdobnou záležitosťou. Jeho úlohou je pomôcť šarkanovi udržať si stabilitu voči vetru, ktorý ho poháňa. Aká dĺžka chvosta bude pre vášho šarkana najvhodnejšia závisí aj od jeho veľkosti. Priemerne sa však ideálna dĺžka pohybuje medzi 1,5 až 3 metrami. 

  3. Pri ozdobovaní tela vášho šarkana nepoužívajte príliš ťažké a objemné ozdoby. Tie by mohli ovplyvniť jeho lietacie schopnosti a nechcene meniť smer letu. 

Či už je púšťanie šarkanov vašou obľúbenou jesennou činnosťou, alebo si plánujete dožičiť túto zábavu po dlhšej dobe, skúste si šarkana tentokrát pripraviť vlastnoručne. Vďaka uvedenému postupu, správne zvoleným pomôckam na výrobu a tipom, ako vyrobiť šarkana, bude váš originálny šarkan zaručene lietať podľa vašich predstáv.