Čistenie a impregnácia: Ako udržiavať obuv a oblečenie s Gore-Tex alebo inou membránou?

04.10.2022

Impregnácia je skvelý spôsob, ako posilniť odolnosť oblečenia a obuvi voči nepriaznivým podmienkam. 

Impregnácia je skvelý spôsob, ako posilniť odolnosť oblečenia a obuvi voči nepriaznivým podmienkam. Je súčasťou vhodnej starostlivosti o vaše obľúbené jesenné kúsky s goretex či inou membránou a po dôkladnom vyčistení a osušení oblečenia a obuvi by rozhodne nemala chýbať. 

Viete, ako správne ochrániť a postarať sa o goretexové bundy, nohavice alebo iný odev/obuv s membránou? Prečítajte si rady, vďaka ktorým vám vydržia čo najdlhšie.

Prečo je oblečenie Gore-Tex (oblečenie s membránou) také vyhľadávané? 

Na začiatku je potrebné uvedomiť si, na čo vlastne membrána slúži. Dôvodom, prečo je zrejme takéto oblečenie a obuv súčasťou vášho šatníka je fakt, že odvádza nadmernú vlhkosť a pokožka pod goretexovou bundou alebo noha v topánke s membránou “môže dýchať”. Len pre zaujímavosť, vedeli ste, že jeden centimeter štvorcový Gore-Tex membrány tvorí až 1,4 miliardy mikropórov, ktoré sú niekoľko stonásobne väčšie ako molekuly vodnej pary a 20.000 x menšie ako molekuly vody? To je dôvod, prečo je membrána spoľahlivo vodeodolná, avšak dokáže odvádzať nadmernú vlhkosť.

Práve preto je funkčné oblečenie vyhľadávaným najmä v chladnejších mesiacoch. Pri outdoorových aktivitách, ako sú beh, cyklistika alebo iný šport, prípadne turistika a treking, poskytuje toto oblečenie možnosť, ako “ostať v suchu” aj pri vynaložení zvýšenej fyzickej aktivity.

Ako čistiť goretexové bundy, nohavice alebo obuv s membránou? 

Prvým krokom k vhodnej starostlivosti o membránové oblečenie a obuv je jeho čistenie. Priznajte sa, zaváhali ste niekedy, či použiť klasický prací prostriedok, alebo nejaký špeciálny? Prípadne, či vôbec môžete goretexové bundy oprať? 

Prať či neprať?

Áno, máme na mysli aj to s membránou. Hoci v minulosti prevládali názory, že pranie môže narušiť vlastnosti membrány, toto varovanie sa vzťahovalo skôr na spôsob prania, aký bol v domácnostiach zaužívaný. Klasický postup prania pri vysokých teplotách, s použitím bežných pracích práškov, skutočne nebolo nič vhodné pre vaše obľúbené goretexové nohavice. Moderné práčky však ponúkajú množstvo prednastavených programov, vďaka ktorým môžete aj háklivejšie kúsky svojho oblečenia bez obáv zveriť práčke. Základom je prečítať si odporúčanie na starostlivosť, ktoré nájdete na štítku každého oblečenia

V prípade výberu vhodného prostriedku sa však majte na pozore. Funkčné oblečenie by ste mali prať v špecializovaných prípravkoch a v žiadnom prípade nepoužívať klasickú aviváž. Svojim zložením totiž upcháva jemné póry v membráne a oblečenie tak stráca vlastnosti, pre ktoré ste si ho vlastne zadovážili. Či je napokon potrebné goretexové bundy a nohavice prať rozhoduje aj to, s akými škvrnami a nečistotami bojujete. Pri silnom znečistení bundy, nohavíc s membránou /nielen najznámejšia GORE TEX/ stači špinavé miesta potrieť mydlom na ruky a nechať oprať v práčke, bez použitia ďalšieho pracieho prostriedku. Výsledkom budete príjemne prekvapení. A mydlo membráne neuškodí, ale že vôbec.

Aj pot môže spôsobiť nefunkčnosť membrán 

Hoci sa môže zdať, že spotené oblečenie s membránou predsa nie je potrebné prať, opak je pravdou. I keď funkcia membrány spočíva práve v tom, že nadmerný pot z povrchu tela odvádza, jeho zloženie je tak agresívne, že v mikropóroch zanecháva čiastočky, ktoré ich môžu upchať. Druhou, doslova nie príliš vábnou stránkou spoteného oblečenia je zápach. Aby ste ho odstránili, spolu s nežiadúcimi baktériami, ktoré ho spôsobujú, je šetrné pranie v práčke na nízkej teplote a otáčkach ideálnym spôsobom s vhodným pracím prostriedkom na športové oblečenie

NÁŠ TIP: Občasnou alternatívou a babskou radou, ako bojovať s usadeninami od potu, je použitie octu. Nemusíte ho použiť len pri namáčaní v zriedenom pomere, ale pokojne ho pridajte aj do prania. 

Väčšie nečistoty a usadeniny 

Najčastejšie sa jedná o blatové škvrny a nánosy, ktoré vznikajú v menej priechodnom teréne alebo pri pádoch. Dobrá rada znie – tie hrubé skúste najskôr nechať vysušiť a až následne očistiť mechanicky. Avšak pozor, jemne. Na goretex nohavice a bundy pomôže handrička a v prípade topánok siahnite o jemnejšej kefke, prípadne špeciálnej hubke. Ak veľké nečistoty odstránite, môžete prádlo s membránou oprať ručne alebo podľa vyššie uvedeného návodu aj v práčke. Ak sa na vašom funkčnom oblečení objaví krv, snažte sa čo najskôr vložiť zasiahnutú časť tkaniny pod prúd studenej vody. Krv sa totiž pod vplyvom tepla zráža a dostať ju z membrány bude ešte náročnejšie. 

Sušenie a impregnácia goretex oblečenia má svoje pravidlá 

Viete o nich? Zrejme už tušíte, že dostať nadmernú vodu z očisteného oblečenia tohto druhu nebude také jednoduché. Pôsobenie vysokej teploty alebo prílišnej mechanickej záťaže totiž membrány poškodzuje. Platí to aj v prípade, ak ste ho oprali ručne a radi by ste žmýkaním odstránili prebytočnú vodu. Platí, že opatrne ďalej zájdeš. Svoje obľúbené goratexové bundy a nohavice radšej nechajte voľne odkvapkať a vysušiť na čerstvom vzduchu (určite nie na radiátore alebo ohrievači). 

A ako je to s impregnáciou? Dá sa zvýšiť odolnosť oblečenia a obuvi s membránou a zároveň ich ochrániť?

Impregnácia obnovuje vodeodolnosť a predlžuje životnosť obľúbenej goretexovej bundy a obuvi 

Mnohé funkčné oblečenie s membránou je ešte na povrchu ošetrené vodeodpudivou vrstvou, ktorá zabezpečuje, že sa kvapky vody od povrchu topánky alebo bundy doslova odrážajú. Vďaka tomu môže práve membrána, ktorá je v prípade Gore-Tex oblečenia súčasťou jeho strednej vrstvy, spoľahlivo fungovať. Táto zvýšená odolnosť je spôsobom, ktorým môžete i vy prispieť k dlhšej životnosti funkčných materiálov. Základom je kvalitný impregnačný sprej,alebo tekutý impregnačný prípravok, ktorý je vhodný aj na oblečenie alebo obuv s membránou. 

Takáto impregnácia:

  • chráni pred zanesením povrchu mikro nečistotami
  • chráni pred stratou vodeodpudivosti 
  • predlžuje špecifické vlastnosti materiálov
  • chráni pred opotrebovaním

Veríme, že aj vďaka týmto informáciám sa vám podarí svoje goretexové bundy, nohavice alebo obuv, či oblečenie s akoukoľvek inou membránou, dostatočne chrániť. V internetovom obchodnom dome www.demro.sk nájdete všetko potrebné, čo na starostlivosť o odev alebo ochranu obuvi potrebujete.