Ako zabaliť darčeky a ušetriť? Vianočný baliaci papier nie je jediná možnosť 

16.12.2022

Čaká na vás o pár dní opäť baliaca brigáda? Prečítajte si tipy, ako môžete aj pri balení darčekov ušetriť a zabaliť ich dokonca kreatívnejšie. 

Vianočný baliaci papier je súčasťou predvianočnej výbavy v každej domácnosti. Krásne sviatočné motívy, dizajn so zasneženými prvkami alebo obľúbené rozprávkové postavičky vo vianočnom šate ponúkajú veľa možností, ako zabaliť darčeky každý rok inak. 

Čaká na vás o pár dní opäť baliaca brigáda? Prečítajte si tipy, ako môžete aj pri balení darčekov ušetriť a zabaliť ich dokonca kreatívnejšie.

Recyklujte vianočný baliaci papier z minulého roka

Míňate každoročne niekoľko roliek baliaceho papiera? Ak by ste chceli dodať vianočným sviatkom tak trocha ekologickejší rozmer a ušetriť nielen prírodu, ale i svoju peňaženku, pokojne vianočný papier recyklujte. Stačí ho odbaliť o niečo šetrnejšie, prípadne použiť z veľkého kusa menší, neporušený. Vyhadzovať nemusíte dokonca ani potrhané kúsočky, ktoré ostali po nadšených deťoch. O rok z nich vystrihnite stromček či iný vianočný motív a nalepte na jednofarebný baliaci papier

Vianočný papier nahraďte starými novinami

Odoberáte alebo pravidelne kupujete denníky a hromadia sa vám kdesi v kúte prečítané? Ich osud nemusí byť zákonite zber papiera. Vdýchnite im novú nádej a pokojne z nich urobte alternatívu baliaceho papiera. Na tento účel odporúčame skôr väčšie formáty, do ktorých zabalíte aj rozmerné darčeky bez toho, aby ste museli jednotlivé hárky navzájom spájať. Nápaditosť a originálny nádych dosiahnete, ak použijete zahraničnú tlač a noviny previažete farebnou stuhou či jutovým špagátom.

Ako zabaliť darčeky ekologicky? Stavte na nepotrebné knihy a staré mapy

Podobne, ako v prípade novín, aj staré knihy môžete použiť na vytvorenie originálneho vianočného balenia. Samozrejme, za predpokladu, že už svoju múdrosť odovzdali a vám či niekomu inému už zrejme neposlúžia. Mnohí knihomoli sa práve asi zdesene chytajú za srdce, no skutočne existujú kúsky, ktoré na tento účel s pokojným svedomím využiť môžete. Keďže sú stránky menšieho formátu, môžete z nich vytvoriť originálne ozdoby na papier alebo ich použiť najmä na menšie darčeky. Napríklad vo forme malých papierových vrecúšok, ktoré jednoducho zopnete zošívačkou. Nostalgický efekt s kúskom histórie vytvoríte použitím starých máp a nákresov, napríklad z povaly starých rodičov.

Nahraďte vianočný baliaci papier za hnedý

Vedeli ste, že aj z klasického hnedého baliaceho papiera môžete vykúzliť originálne zabalené vianočné darčeky? Ušetríte zopár euro, keďže sa predáva vo výhodnejších baleniach a z jednej rolky sa vám zrejme podarí zabaliť všetky darčeky. Doplniť ho môžete jednoduchými ozdobami, ktoré nájdete v prírode. Tematická halúzka, konárik z imela alebo vlastnoručne vyrobená visačka s venovaním sú skvelým tipom, ako vniesť vianočný motív do klasického balenia.

Vyrobte si vlastný vianočný baliaci papier

Ideálna voľba, ako zabaliť vianočné darčeky s deťmi, ktoré už tušia, že v tom celom nemá prsty len Ježiško. Alebo sa zahrajte spolu na škriatkov, ktorí mu pomáhajú a vyrobte si na Vianoce vlastný baliaci papier. Deti môžete, samozrejme, zapojiť tiež. Skrátia si tak čas čakaním na magický dátum kreatívnou činnosťou. Na prírodný hnedý alebo biely baliaci papier nalepte očká, ušká a parohy z farebného papiera. Alebo si urobte obľúbenú pečiatku zo zemiaka, ktorú natriete temperovými farbami a baliaci papier opečiatkujte. Alebo vaši drobci radšej kreslia? Fantázii sa medze naozaj nekladú a čokoľvek z vašej tvorby vznikne, zaručene očarí toho, kto si darček pod vianočným stromčekom rozbalí.

Eko friendly tip, ako zabaliť darčeky na záver

Inšpirovali sme vás? Veríme, že tento posledný tip ocenia najmä tí, ktorí naozaj odmietajú filozofiu míňania baliaceho papiera a snažia sa zúžitkovať všetko, čo doma majú v zmysle upcycling-u. Vdýchnuť veciam nové využitie – možno i také, na aké vôbec neboli určené, šetrí vianočný rozpočet a taktiež prírodu okolo nás. Preto, ak sa vo vašom šatníku hromadia trička, šaty alebo záclony, ktoré už nepoužijete, využite ich na balenie vianočných darčekov. A pokojne aj opakovane! 

Pre tých, ktorí radšej uprednostia papier a napríklad niektorý z vyššie uvedených tipov platí, že všetko potrebné na vyriešenie dilemy “ako zabaliť vianočné darčeky” nájdete na www.demro.sk .

P.S. Keď bude najhoršie, ponúkame službu k online nákupu - darčekové balenie. Smelo využite.