Ako vyčistiť WC? Tipy a triky na vodný kameň, ktoré zaberú (aj bez chémie)

16.03.2023

Otázka ako vyčistiť WC zaznieva zrejme v každej domácnosti, kým sa nenájde overený postup, ako na to.  

Otázka ako vyčistiť WC zaznieva zrejme v každej domácnosti, kým sa nenájde overený postup, ako na to. Ruku na srdce, toto vás v škole nik nenaučí. Kým niektorí na to prídu metódou pokus-omyl a vyskúšajú rôzne čistiace prostriedky a postupy, ako vyčistiť WC dosku, záchod od vodného kameňa alebo dokonca bez chémie, iní sa inšpirujú overenými trikmi. Nech sa páči, spísali sme tie najlepšie.

Postup, ako vyčistiť WC krok za krokom

Vraví sa, že podľa hajzla poznáš pána domu. Pravdou je, že práve záchod je tá časť upratovacej rutiny, na ktorú sa mnohí tešia najmenej. Niet sa čomu čudovať. Je to v podstate najšpinavšie miesto, ktoré sa v domácnosti nachádza. Nemusí však znamenať, že budete jeho čistenie doslova neznášať. Aby to nebolo utrpenie, stačí dodržiavať niekoľko zásadných bodov:

  • pravidelné čistenie WC
  • použitie účinného WC čističa alebo alternatívy
  • základné hygienické požiadavky pri každodennom používaní toalety, ktoré by mali poznať všetci členovia domácnosti 
  • čistenie všetkých menej dostupných miest, kde sa môžu nečistoty a vodný kameň usádzať

Čas, kým začnú čističe na WC pôsobiť

Netreba zabúdať na to, že čistiace prostriedky potrebujú nejaký čas pôsobiť, kým sa ich sila naplno prejaví. Pokojne ich teda na WC naneste o desať minút skôr, než sa do samotného čistenia pustíte. Prípadne sa riaďte pokynmi na použitie, ktoré nájdete v popise každého prípravku. 

WC čistite od najšpinavšieho miesta po najčistejšie 


Samotný postup čistenia by mal nasledovať od najšpinavších po najčistejšie miesta. Má to svoju logiku – aby sa nestalo, že si čistením špinavých častí, napríklad vnútra toaletnej misy, zašpiníte tie, ktoré už máte vyriešené. 

Nezabudnite na skryté nástrahy. Ako vyčistiť WC dosku?

Číhajú na vás vo vnútornom okraji misy, presne tam, kde bežne umiestňujete WC blok. Tieto miesta by ste mali vždy dôkladne vyčistiť pomocou kefy na WC, rovnako ako spodnú vnútornú časť záchoda, kde sa udržuje hladina vody. Druhou časťou, na ktorú rozhodne nezabúdajte, je spodná časť WC dosky. Podobne, ako na vnútro záchoda, aplikujte na ňu WC čistič v dostatočnom časovom predstihu a následne WC dosku pomocou handry alebo hubky na riad vyumývajte. 

NÁŠ TIP: Vyvarujte sa používaniu drsných hubiek a drôteniek najmä na plastových povrchoch WC. Môžu spôsobiť škrabance, v ktorých sa nečistoty alebo vodný kameň usadia omnoho rýchlejšie. 

Aby na WC nebol okrem nečistôt aj zápach

Posledným miestom, kde sa udržujú nečistoty, sú miesta spojov, kde je misa pripevnená ku kostre toalety. Hoci sú v mnohých prípadoch ťažko prístupné, môžete použiť napríklad vatové tyčinky alebo handričku omotanú okolo špáradla. Práve do týchto miest sa často dostávajú na pohľad možno neviditeľné nečistoty, ktoré pomáhajú rozvíjať baktérie spôsobujúce nepríjemný zápach na toalete.

5 netradičných nápadov, ako vyčistiť WC od vodného kameňa a usadenín

Zdajú sa vám známe a overené postupy neúčinné? Alebo by ste sa radšej vyhli klasickým čistiacim prostriedkom a vyskúšali nejaký overený trik s použitím bežných vecí, ktoré nájdete v domácnosti. Vytipovali sme pre vás týchto 5 netradičných, no účinných nápadov, ako vyčistiť WC. 

Pemza ako pomocník na usadeniny

Používate pemzu na ošetrenie stvrdnutej pokožky? Tento malý zázrak vám však môže pomôcť nadobro sa zbaviť usadenín vo vnútri WC (tie, ktoré zanecháva stála hladina vody). Stačí, ak doň nalejete teplú vodu a pemzu taktiež na čas namočíte, aby vlhkosť nasiakla a nepoškriabala povrch záchoda. Následne vydrhnite a spláchnite.

Biely ocot zbaví WC škvŕn ako bielidlo

Nie vždy je treba zapojiť do odstránenia nevzhľadných škvŕn na WC hrubú silu. Jemný, no intenzívny biely ocot to zvládne za noc za vás ľavou zadnou. Stačí, ak do octu namočíte preložený WC papier alebo servítku a počas noci ho necháte priložený na mieste, ktoré pokrývajú škvrny. 

Na neviditeľných nepriateľov na WC mise použite peroxid vodíka

Baktérie, vírusy a choroboplodné zárodky. Tie nevidíme tak, ako nečistoty a dokonca ich ani necítiť. Oni však vo vašom WC zaručene sú a čakajú na svoju príležitosť. Tak im vyfúknite vietor z plachiet a stavte na peroxid vodíka. Približne jeden a pol deci nalejte priamo do misy a po 30 minútach pohodlne spláchnite. Áno, teraz je vaše WC naozaj čisté.

Detský olej na dokonale lesklý porcelán a chróm

Unavujú vás neustále odtlačky a nánosy vodného kameňa na batériách alebo WC splachovači? Každá mamina má doma zaručene jeden detský olej. Naneste ho na jemnú handričku a niekoľkokrát prejdite po chrómových a porcelánových povrchoch. Výsledok? Krásny lesk, ktorý vďaka ochrannej vrstve udrží povrchy bez nevzhľadných stekancov a usadenín.

Ako vyčistiť WC bez chémie? Využite paru

Ak neradi siahate po tradičných čistiacich prostriedkoch, možno je na čase zmeniť techniku, akou WC čistíte. Tam, kde nepomôže hrubá sila a účinné látky (či už prírodné alebo chemické), nastal čas na parnú silu. Ťažko dostupné usadeniny môžete poraziť tak, že do WC misy nalejete vriacu vodu a poklop zavriete. Výpary jemne, no účinne odstránia aj časti, ktoré sú pre mechanické čistenie málo dostupné. 

Veríme, že si z týchto tipov a postupov nájdete tie, ktoré vám v boji so špinavou toaletou pomôžu. Áno, stále platí, že čistiť WC nie je nič lákavé, no ak už viete, ako na to, môžete to robiť oveľa efektívnejšie a dokonca s lepším výsledkom. Všetko potrebné nájdete na www.demro.sk