Ako vybrať školskú tašku pre prváka? Rady od skúsených mamičiek spokojných detí

04.08.2021

Školská taška pre prváka je záležitosť, ktorú neradno podceňovať. 

Ako vybrať školskú tašku pre prváka? Rady od skúsených mamičiek spokojných detí 

Školská taška pre prváka je záležitosť, ktorú neradno podceňovať. Na trhu je množstvo školských aktoviek, školských batohov, ruksakov a tašiek, v ktorých vyznať sa je skutočné umenie. 

Ak vám práve doma vyrástol čerstvý prváčik (nikto naozaj nevie, ako sa to stalo :)) a premýšľate nad tým, ako vybrať tú najlepšiu školskú tašku, podáme vám pomocnú ruku. S radami od mamičiek, ktoré si tým všetkým už prešli, zvládnete výber ľavou zadnou. Bonusom naviac bude usmievavý školák, stopercentne spokojný so svojou prvou školskou taškou.

Vyberáme prvú tašku do školy. Viete, čo by ste určite nemali zanedbať? 

Skôr, než sa do nákupu školskej tašky alebo batohu pustíte, zamerajte sa na päť dôležitých bodov, ktoré vám celý proces uľahčia. Hoci to momentálne znie ako hotová raketová veda, to najdôležitejšie sa skrýva v detailoch. V ktorých?

5 pekelne dôležitých mamičkovských rád pri výbere školskej tašky pre prváka.Bez svojho dieťaťa školskú tašku nevyberajte 

“Vravela som si, že školskú tašku najlepšie vyberiem sama. Ušetrím čas aj nervy, keď nabehnem do obchodu, nechám si poradiť, kúpim a veselo koncom leta rozbalím. OMYL. Pri druhom synovi už túto chybu neurobím a bez neho tašku nevyberám. Ušetrí mi to mesiace sfúknutej tváričky, ktorá namiesto zelenej súrne potrebovala modrú tašky do školy.”  Daniela, 36 rokov

Nenechávajte si kúpu tašky do školy na poslednú chvíľu

“Školskú aktovku som začala riešiť v posledný augustový týždeň. Nuž, popravde, popálila som sa. Výber bol už trochu obmedzený a dcérke sa neušiel dizajn, ktorý tak veľmi chcela.”  Tereza, 31 rokov

Taška do školy musí jednoducho sadnúť

“Je to tak trochu ako topánky. Kým nevidíte spokojný úsmev na tvári svojho drobca, neprestávajte hľadať.”  Petra, 29 rokov

Opýtajte sa na referencie vo svojom okolí

“Mala som vyhliadnutý školský batoh, len som čakala na výhodnejšiu cenu. Pri náhodnom stretnutí s kamarátkou sme sa dostali k téme školské tašky, keďže ona riešila to isté, a odporučila mi tašku, ktorú po dvoch rokoch šúchania školských lavíc odporúčam ďalej i ja.”  Dominika, 38 rokov

Zorientujte sa v parametroch školskej tašky a aplikujte ich na svoje dieťa

“Zrazu máte pocit, že iné, ako školské aktovky, sa ani nevyrábajú. Prenasledujú vás dokonca aj na Facebooku. Pritom sa stačí zamerať na niekoľko základných parametrov a výber tašiek sa vám zúži na niekoľko, z ktorých si vaše dieťa zaručene vyberie.”  Táňa, 35 rokov

Vlastnosti a parametre ideálnej školskej tašky. Aká by mala byť? 

Ak nadviažeme na jednu z rád skúsenejších mamičiek, skutočne existuje niekoľko podmienok, ktoré by mala vhodná školská aktovka spĺňať. Tentokrát sa ne pozrieme najmä z pohľadu zdravia a čo najmenšej záťaže na chrbticu prváčikov. Práve tá najčastejšie trpí pod nadmernou ťarchou učebníc. Hoci, nepopierame, skutočne nie je jedno, či ide o aktovku s jednorožcom alebo školskú tašku s motívom dinosaurov. Taška do školy by teda mala byť:

Čo najľahšia, v prípade prvákov nie ťažšia ako 1,2 kilogramu 

Podľa staršej normy platilo, že aktovka, batoh alebo taška pre prváka nemali presiahnuť hmotnosť 1,2 kilogramu. Dnes však našťastie výrobcovia ponúkajú aj tašky s omnoho nižšou váhou. Vo všeobecnosti totiž platí, že by celková váha školskej aktovky nemala presiahnuť 10 – 15 % hmotnosti dieťaťa. Už v prvých týždňoch školského roka však zistíte, že dodržať toto rozmedzie je, žiaľ, nereálne. Veľkú rolu preto zohráva napríklad tvar a veľkosť tašky.

Primerane veľká vzhľadom k výške dieťaťa (H4)

Keď si predstavíte detský chrbátik a na ňom tašku do školy, správna veľkosť by sa mala zmestiť do rozmedzia medzi jeho ramená z vrchnej časti a zo spodu by nemala siahať nižšie, než pod jeho boky. Mantinelmi pre šírku školskej tašky je šírka ramien prváčika. Ak objednávate tašku do školy cez e-shop, pomôžu vám nasledujúce údaje.

  • Pre deti s výškou menej ako 120 cm sú ideálne školské aktovky s výškou od 34 do 37 centimetrov. 
  • Žiak s priemernou výškou od 120 do 130 cm bude najspokojnejší so školskou taškou, ktorá má výšku v rozmedzí od 38 do 40 centimetrov.
  • Pri budúcich prváčikoch s výškou nad 130 centimetrov vyberajte aktovky do školy s výškou 41 a viac centimetrov.

Priestranná a prehľadná najmä pre jej nositeľa

Mamy majú radi všetko zorganizované. Taká klasická predstava znie: desiata napravo, fľaška s nápojom naľavo, peračník v prednom vrecku spolu so servítkami a vlhčenými utierkami a drobnosti, ktoré treba mať po ruke v prednej, najmenšej priehradke. Realita však napokon vyzerá tak trochu inak: všetko na jednej kope, podľa poradia, v akom sa z tašky vyberalo. V tomto bode si treba uvedomiť, že deti potrebujú dostatočne veľký priestor na svoje “usporiadanie”, do ktorého budú čo najviac vidieť. Zbytočne veľa vrecák, priehradok a iných zákutí tašky im len znepríjemní i beztak náročné prvé školské týždne a mesiace. 

Anatomicky tvarovaná, no pevná

V prvom rade je potrebné poznamenať, že v prípade prvákov sa odporúča siahnuť skôr po školskej aktovke, ako po batohu alebo ruksaku. Okrem vyššie uvedeného dôvodu praktickosti platí, že batohy zväčša nemávajú pevnú výstuhu chrbta. Práve jej anatomické tvarovanie predchádza nepríjemným bolestiam či dokonca trvalejšiemu poškodeniu samotnej chrbtice dieťaťa.

S nastaviteľnými popruhmi a bezpečnostnými prvkami

Vďaka nastaviteľným popruhom školskej aktovky rovnomerne rozložíte váhu tašky na chrbát prváčika. Ich dostatočná šírka (odporúčané sú 4 centimetre) zabezpečí dobrú stabilitu a pevnosť počas nosenia. Skvelou vychytávkou je i prievzdušná a vetrateľná zadná časť, vďaka ktorej sa chrbátik dieťaťa pri dlhšom nosení tašky v teplých mesiacoch nebude potiť. Nuž, a napokon nezabúdajte na reflexné prvky, ktoré na školskú tašku neodmysliteľne patria. Vášho drobca dokážu zviditeľniť počas sychravých dní alebo skorého ranného prítmia. 

Stabilná a pevná

Realita v školskom živote detí je taká, že veľmi nehľadia na to, kam tašku položia. Opäť raz im môžete chvíle vyučovania uľahčiť, ak vyberiete tašku, ktorá dokáže samostatne stáť, jej poklop sa po otvorení svojvoľne nezatvára a drží, kým si vyberú potrebné veci. Na školských batohoch a aktovkách sa osvedčili aj šikovné nožičky, ktoré chránia dno tašky v momente, ak je dlážka, na ktorú dieťa tašku položí, mokrá či špinavá. 

Ľahko udržiavateľná a vodeodpudivá

Nehody sa stávajú. Nájsť tašku z materiálu, ktorý sa ľahko udržiava čistý, je jednoducho terno. Stačí navlhčená handrička a taška je spod nánosov blata ako nová. Ak má navyše vodný stĺpec, ktorý dokáže ochrániť jej obsah v prípade, ak váš prváčik počas cesty do alebo zo školy nepríjemne zmokne, opäť raz skvelá voľba, ktorú si budete zaručene pochvaľovať.

Podarilo sa vám vďaka našim radám a tipom zorientovať sa v širokej ponuke školských aktoviek? Ak ste mali dosiaľ dojem, že hľadáte ihlu v kope sena, veríme, že vaše predstavy o ideálnej školskej taške pre prváčika nadobudli už jasnejšie kontúry. Pre viac tipov k výberu školských pomôcok neobíďte nás článok o tom, ako vybrať pero, ceruzku či iné školské pomôcky pre vaše dieťa. V prípade akýchkoľvek otázok vám radi pomôžeme.

 

ZDroj foto:School photo created by tirachard - www.freepik.com

❤️ Pri nákupe nad 22 € použite prosím zľavový kód "22nakup2" . Ušetríte dve eurá z nákupu.❤️ Meplatí pre akciový tovar. Neplatí pri platbe na predajni.